זמן לשאלות  

עוד פוסטים

אתה נהנה ממה שאתה עושה פה שאלתי מישהו שיש לו מקצוע מדהים ויצרתי, רגע לפני איזה משהו מיוחד ומרגש שציפה לו.

וואו זו באמת שאלה הוא אמר. אני צריך לחשוב על זה.

לטוני רובינס המנטור המפורסם בעולם, יש משפט שמהווה את אחד הבסיסים לכל מה שהוא מלמד –

The questions are the answers

תעשו טובה כשאתם קמים מחר בבוקר, תשאלו את עצמכם למה אתם עושים את מה שאתם עומדים לעשות היום, השבוע, החודש וגם תתחילו לשאול את עצמכם מה תעשו עם 2023 – הרי היא כבר מעבר לפינה.

כי אם תעשו ב 2023 את מה שעשיתם ב 2022 תקבלו פחות או יותר את אותן תוצאות. אז אם אתם רוצים לשפר את התוצאות שלכם בכל מעגלי החיים, למשל בשמחה ונתינה, מצב כלכלי, בקריירה, עסקים ועבודה, זמן ופרודוקטיביות, אהבה וזוגיות, משמעות, העצמה והתפתחות אישית, בריאות – גוף ונפש, אז תתחילו לברר איפה אתם נמצאים בכל אחד מהאספקטים האלה ולאן אתם שואפים להשתפר.

עכשיו כל מה שנשאר לכם זה לצמצם את הפער.

נשמע פשוט נכון? זהו שלא. רוב האנשים פשוט מבלבלים לעצמם במוח, לא שואלים שאלות, לא עונים תשובות, לא בונים תוכנית ולכן הם נראים רוב הזמן אותו דבר. רק מבוגרים יותר.

תשאלו שאלות בשתי רמות – ראשית ברמה האישית הפרסונלית.

אם תבינו שככל שתעמיקו לשאול את עצמכם יותר שאלות ותענו בכנות אז תראו שאתם אולי תובילו את עצמכם לעוד ועוד שאלות ובסופן תמתין לכם התשובה שהכי נכונה לכם. ומה שחשוב זה שהתשובה תהיה בהלימה למה שמתאים לכם בלבד. שלא תענו תשובות בכדי לרצות או בכדי לפצות או בכדי להשתיק.

ושנית, כשאתם רוצים לייעץ למי שאתם אוהבים, למי שמבקש את עצתכם, למי שאכפת לכם ממנו, תשתדלו לשאול אותו כמה שיותר שאלות ולא להגיד לו את מה שאתם חושבים שנכון. כי אתם זה לא האחר והאחר זה לא אתם. מה שנכון לכם לאו דווקא נכון למי שאתם רוצים לעזור לו. תשאלו אותו המון שאלות שיעזרו לו לקבל את התשובות.

אבל איזה שאלות אפשר לשאול ניסתה לברר איתי השבוע מישהי שרצתה לייעץ לחברה שנורא רצתה לעשות משהו שהיא לא מעזה. הפחד משתק אותה. מקפיא. מונע ממנה.

תשאלי אותה למה, תשאלי אותה מה עוד, תשאלי אותה ואם אז, תשאלי אותה ומה יקרה אם ושוב מה יקרה אם. תני לה לענות. בשאלות האלה נמצאות התשובות שלה. שהן לא המחשבות שלך, הן לא הפחדים שלך, הן לא מה שנכון לך. הן מה שמתאים לה. זו הדרך לעזור לה להתגבר על הפחד.

וגם תראי לה אמפתיה. תספרי לה שזה בסדר לפחד. פחד הוא מנוע. מנוע לעבר תזוזה, לעבר הישגים, לעבר התמודדויות שכשמנצחים אותם חווים אושר אמיתי ומזוקק.

תשתמשו בזה גם מול בני הזוג והילדים שלכם. הדרך הזו תצמצם לכם את המתחים. שאילת שאלות מורידה שיפוטיות, ביקורת, אשמה ומעלה את הסקרנות, מייצרת שיח ומעלה את האנרגיה.

ובחזרה לשאלה שלי מההתחלה, האם אתה נהנה ממה שאתה עושה, אז שתדעו שאי אפשר כל הזמן ליהנות ממה שאנחנו עושים, כי הדרך, וואו הדרך היא החלק הכי מאתגר.

ההנאה, היא מגיעה במעלה הדרך כשתשאירו חותם, כשתתנו ערך, כשתזכו לתשואות על ההישגים שלכם, על המתנה שאתם מביאים לעולם, כשיגיע אליכם שפע מהסוג שתבחרו שיגיע (תתפלאו לא כולם שואפים להתעשר), כשתיפגשו עם מהות אמיתית, כשתתגברו על פחד אמיתי.

להנאה הזו, זו שמגיעה כתוצאה מפעולה, מהשקעה, מעבודה, מאתגרים, יש לה שם – קוראים לזה משמעות. רק משמעות אמיתית מייצרת רגעי אושר מזוקקים. תזכרו את זה ותלמדו את הילדים שלכם את השיעור הזה. כי זה הסוד. בזה טמון הקסם של החיים עצמם.

ולפני שאתם קופצים לעשות תוכניות ל 2023 (תעשו !), אז אני ממש מציעה לכם רגע לכבות את הכול. אם תנסו להבין מה אתם רוצים בתוך רעש פנימי (חיצוני גם ככה יש לכם מלאאא) אז אתם עלולים לקבל החלטות לא כנות וכאלה שאולי יאכזבו אתכם. איך מייצרים שקט פנימי ? מתנתקים.

לחובבי ז’אנר הים, לכו אליו. עם מחברת ועיפרון. תשאירו את הטלפון באוטו. ואת כל הרעשים גם. ותביטו רחוק. אל עבר האינסוף של האפשרויות, ממש כמו הים. תשאלו שאלות. הים יעזור לכם לקבל תשובות. זריחה ושקיעה הם פלא אגב. וזו שעתם היפה. הזריחות והשקיעות בעונה הזו מרהיבות. לא צריך לנסוע למלדיביים, יש כאלה גם בישראל. רק קומו וצאו החוצה. ולמי שלא חובב ים, תבדקו איפה הכי שקט לכם ולכו לשם.

ואגב, תיכף חנוכה אז תעשו טובה ותהיו האור שמאיר את הדרך לאחרים. היקום – הוא יחזיר לכם באור גדול. נשבעת. זה כמו קסם. תנסו. אתם תודו לי.

בהצלחה וחג מואר ומלא קסם,

באהבה,

יעל זוהר

נעם חורב – ממש לא אופיום להמונים. וגם מה קורה כשהקלפים נטרפים.
2023