פני הדור 

עוד פוסטים

לאחרונה צללתי לתוך סדרת הרצאות מרתקת על מה שצפוי בעתיד הקרוב וגם הרחוק בתחומים שקרובים לעולם שלי – מגמות בתחום העיצוב, סושיאל, צרכנות, שוק העבודה ופני הדור –  Z – Alphas 

כאמא לשלושה מתבגרים בני הדור, שניים שבדיוק עומדים בצומת הזו של סיום השלב הראשון של החיים בדמות בית ספר, צבא, תואר, או קצונה ארוכה ומשמעותית  ואחת שמתגייסת השבוע לשירות משמעותי ביחידה הכי מבצעית שיש, אני חייבת לציין שנראה שהולך להיות להם מרתק.

אחרי עידן פוסט הקורונה, ההתפכחות הפיננסית שמתרחשת בעולם כולו וגלי המחאות הסוערים, רבים מדברים על דור אבוד, מסכן ושאר סופרלטיבים בעיקר שליליים.

מדברים על דור מפונק, שמכור לריגושים מידיים, שמבחינתו צריך לעבוד מעט, לישון הרבה, לחיות את הרגע וייאלה בלאגן .

אני מסתכלת על התחזיות ומלמדת את הילדים שלי ואת כל מי שסביבם שאוהבים לבוא לשמוע בעצתי, שיזכרו שבסוף הם יכולים לבחור תמיד או ללכת כמו עדר למה שכולם, או לבחור בייאוש כי זה פשוט הכי קל או לזכור שהם לא דומים לאף אחד ושכאינדיבידואלים יש להם הזדמנות להיות הכי טובים עבור עצמם ולחיות את החיים היפים האלה במקסימום.

דור ההפרעה – אנחנו רואים אותו ברחובות, מתעקש על מה שחשוב לו, נאבק למען הסביבה, הדמוקרטיה, הרצון לחיות חיים שקטים ולא יקרים להחריד. אנחנו נראה הרבה יותר מזה, באופן הרבה יותר קיצוני, החלטי, לא מתפשר והלוואי שיביטו זקני השבט בצעירים האלה ולא יראו בהם רק את הצבעים החזקים והמוזרות כביכול, אלא ישמעו את זעקתם וינסו למענם לשנות את איוולות העידן הזה.

דור המחאה מבקש להיפרד מההירארכיות הישנות ובואו נודה שזה לא כזה רע.

הדור העצלן – זה שרוצה לעשות את הכי הרבה כסף בהכי מעט שעות עבודה בכדי שיוכלו לבלות יותר עם עצמם, עם חברים שלהם, עם המשפחות שלהם ולא לעבוד 40 שנה בשביל בוס  שמשלם להם את מה שהוא חושב שזה פייר לשלם.

אתם צודקים. אתם לא עצלנים. אתם פשוט דור חכם.

כמי שלא שייכת לדור הזה אבל בחרה לפני 30 שנים להיות עצמאית בכדי להרוויח יותר ולהיות מסוגלת לבחור לאזן בין החיים האישיים והקמת משפחה לבין הקריירה, זה בדיוק מה שאני ממליצה לכל מי שמסוגל בדור הזה לעשות. לבחור להיות שכיר או עצמאי, אבל במקום שמאפשר לאזן.

65% מבני הדור הזה מתכוונים להיות הבוס של עצמם. איזה כיף להם. מדובר חד משמעית על חיים סופר מעניינים, מאתגרים, מאזנים.

דור ללא כללים – זהו נשברו כל ההגדרות, אין מגדר, אין חוקים, אין טוב או רע. יש אישיות של מה שבא לי ועם זה אני זורם. דור שהגיע לשבור מיתוסים.

תיזהרו מזה אני מלמדת את הילדים שלי. לוקח זמן לעצב אישיות ובעיקר לוקח זמן לעמוד על מי אני באמת ולא מי אני מספר לעצמי שאני באמת. כל כך הרבה אנשים משקרים לעצמם, נוטים לקיצוניות בכדי להכאיב למי שמסביבם מכל מיני סיבות וגם לעצמם, נוטים ללכת אחרי העדר או לאמץ טרנדים שנראים להם מגניבים ויש לזה מחיר נפשי לכל הדברים האלה.

בני האדם זקוקים לחוקים, לגבולות, ליכולת להבין איך בוחרים בין טוב לרע ולכן עליכם לדעת להתבונן במתרחש, אבל לפעול בשיקול דעת ולא בפזיזות.

הדור הכי ויזואלי עד היום – אם לא היו הרשתות החברתיות, אם לא היו מתפתחים עולמות ה AI בקצב המסחרר הזה, תחשבו כמה שטוח היה נשאר העולם הוויזואלי שהכרנו וכמה מרתק העולם החדש שאליו גדלים בני הדור ולאן הם לוקחים אותו. אני יכולה רק להמליץ לבני דורי לנסות להדביק את הקצב כי זו הנאה צרופה להבין ולהיחשף למה שמתרחש ונגלה בכל יום שעובר. יצירתיות פורצת גבולות, מעוררת חושים ומרתקת. אחלה דור.

 דור אמיץ – לא מתחבאים יותר ממה שיש בפנים. הנפש חשובה והם רוצים לגעת בה. Wellbeing זו לא קלישאה – זה מה שהם רוצים שיהיה להם בחיים, בלי מתח, בלי סטרס, בלי לחץ. רוצים כנות. מדברים על אמוציות, על אותנטיות, על אינדיבידואלים. רוצים שיראו אותם, את מה שכואב להם, את מה שהם מרגישים.

סוף סוף. הגיע הזמן. הלוואי שהדור הזה יביא לכך שילמדו מגיל צעיר לא רק אנגלית ושפה וחשבון, אלא גם איך להרגיש, איך לחשוב ואיך לחבר בין רגש לחשיבה בכדי לחיות חיים מיטביים, איך להיות בני אדם. איך למצוא משמעות בחיים. זה דור שמדבר על הילינג, על אנרגיה, על להיטען מחדש. זה מה שצריך ללמד.

איזון – הדור הזה יצטרך למצוא את הדרך לאזן בין מה שאמיתי למה שלא אמיתי והחיים שלהם הולכים להסתובב עמוק בעולם הווירטואלי מלא האשליות, הדיפ פייק, המעוות את המציאות של איך שאנשים נראים, מה שהם משדרים ואיך שהם מדמיינים שהם חיים לעומת איך שהם חיים באמת. עידן הפומו לא עומד לעזוב. רק להחמיר. ואז הם יצטרכו לצאת למציאות. מסכנים.

כלים לאיזון – זה מה שצריך לספק לדור הזה. וזה מה שמוטב שיהיה לכל בני האדם. ככל שתצליחו לחיות חיים מאוזנים יותר ונטולי אשליות וקיצוניות מכל סוג, כך תחיו חיים מיטביים יותר. לא משנה לאיזה דור אתם שייכים. זה כלל בסיסי. זה הדבר היחיד שיצליח להציל את המעבר בין העולמות – URL  ו IRL.

Lern – Unlerene – Relearn – בדיוק מה שאני אומרת לילדים שלי תמיד – זה שלימדו אתכם שארוחת בוקר זה הדבר הכי חשוב בעולם ואז פתאום נחשפתם לכל אלה שאומרים שזה לא ושבכלל צריך להתחיל בצום – זה לא אומר שאלה החדשים צודקים ושעליכם לשכוח את כל מה שידעתם. זה רק אומר שזה ממש בסדר ללמוד דברים חדשים, לבחור לשכוח מה שידעתם וגם ללמוד מחדש ולעיתים קרובות גם לחזור למה שכבר ידעתם.

זה מה שהעידן הזה מאפשר לכם. ללמוד כל הזמן דברים חדשים, לשכוח מבלי לאבד את המידע במוח את מה שכבר ידעתם, ללמוד עוד ועוד ולבחור מה לעשות עם כל הידע הזה.

זה קשור לחיי היום יום אבל זה קשור מאוד גם לעבודה שלכם וללא לפחד לא ללכת לאוניברסיטה רק בכדי ללמוד ולהגיד שיש לכם תואר. תלכו לאוניברסיטה בכדי להחכים או שתלכו ללמוד בלי אוניברסיטה. תלמדו מהחיים. אל תפחדו לעבור תחומים, לצבור ניסיון בכל מיני דברים. תהיו גם וגם כי לשם העולם הולך. וזה כזה כיף, זה הכי מדהים שיש. זכיתי להיות כזו ואני מדור אחר, אז לפחות אני יכולה להעיד איזה שווה זה. להיות קצת כזה ואז כזה.

אבל – וכאן יש את האבל הכי גדול – תזכרו ולעולם אל תשכחו – שום דבר בעל משמעות בחיים לא תצליחו להשיג אם רק תרצו בו. שום דבר בחיים לא תשיגו אם תהיו עצלנים, אם לא תילחמו למענו, אם לא תזיעו, אם לא תיפלו ותקומו ותמשיכו בדיוק כשקשה. 

אלה רק רסיסים מכל מה שאני לומדת לעומק יותר על פני הדור ועל המגמות שצפויות בעתיד הקרוב / רחוק וזה כל כך מרתק ללמוד כל הזמן דברים חדשים ולהיחשף דווקא לעולמות שהם לא הסביבה הטבעית שלנו. אני ממליצה לכם בחום לא להפסיק ללמוד, לא לפחד להציץ גם למה שנדמה שלא שייך לדור שלנו ומי בכלל קבע מה שייך למי.

אני שמחה להיות אמא של בני הדור הזה, לעבוד כל יום עם בני הדור הזה. מדובר באנשים הכי יצירתיים שנולדו ויצירתיות זה החיים.

ולכל החברות והחברים של הילדה שלי שמתגייסת השבוע אני מזכירה רק דבר אחד – עם כל הקושי, הביקורת, השינויים שהמדינה שלנו עוברת – אין על השירות הצבאי. מה שתלמדו בו לא מלמדים בשום אוניברסיטה בעולם. את הניסיון שתצברו בשירות הצבאי יהיה רק לכם וזה ייתן לכם יתרון אדיר להמשך החיים. שיהיה לכם שירות משמעותי, מוצלח, לכו לשלום ותחזרו לשלום. אמן.

באהבה,

יעל זוהר

קרדיט תמונה – midjourney

נחת רוח
תמונות