מתנה ושמה היברידיות

עוד פוסטים

היקום קיבל מהקורונה מתנה. היברידיות.

בעלי חברות, מנכ”לים, מנהלות משאבי אנוש וכל מי שתפקידו לספק כל הזמן תוצאות טובות יותר בזמן קצר יותר יסכים איתי פחות. הרבה פחות. היברידיות הפכה למילה איומה עבורם. הם רוצים בחזרה את העובדים שלהם מול הפרצוף במשרד כל יום ואם אפשר שיבואו מוקדם וילכו מאוחר כמו פעם אז בכלל טוב.

אלא שנדמה שאת כדור השלג הזה שהחל בקורונה בלית ברירה לא ניתן עוד לעצור.

תנו לנו לעבוד היברידי ולחלק את הזמן שלנו בין עבודה מהבית למשרד, או שאנחנו ממשיכים הלאה. מיליוני עובדים ברחבי העולם מסרבים להיפרד מהמתנה שקיבלו מהיקום ורוצים להישאר היברידיים. מתעקשים לשלב בין חיים פרטיים, משפחה ותחביבים לבין העבודה והפרנסה.

תתעקשו על היברידיות. זו המתנה הכי גדולה שאתם יכולים לתת לעצמכם.

מאז שהקמתי את העסק שלי לפני 25 שנים אני היברידית. תמיד עבדתי מהבית או ממשרדים ששכרתי ודאגתי שיהיו קרובים לבית במרחק נגיעה.

למה? כי הבנתי משהו ענק בשנים שקדמו להקמת העסק. כשהייתי שכירה שבאה ממש מוקדם והולכת ממש מאוחר. הייתי אמנם מאוד צעירה וללא ילדים אז, אבל מאחר והתחלתי את הקריירה שלי בגיל 20, אז כבר היה לי מספיק זמן להגיע לתובנות ששינו לי את הכול.

אני כותבת את הפוסט הזה לכן נשים צעירות או לא וגם לכם הגברים שמבינים שהכול השתנה, שהרבה יותר דרמטי שתהיו אבות ובני זוג טובים מאשר משיגי מטרות בשביל הבוס שלכם שזה גם חשוב מאוד (גם אם הבוס שלכם הוא אתם אגב), העניין הוא שאפשר לשלב. נשבעת לכם שאפשר. ושזו המתנה הכי טובה לכם ולמשפחה שלכם.

תכל’ס הדבר היחיד שאפשר לי גם להקים חברה תובענית מאוד להפקת אירועים עם שני תינוקות בני פחות משנתיים ובדרך להיכנס לעוד עסקים וגם לא להתפשר אפילו לרגע על החלום שלי של להיות הגרסה הכי מושלמת של האמא שאני הולכת להיות זה ההיברידיות.

ההבנה שאני יכולה להריץ את העסק קצת מהבית וקצת מחוץ לבית אפשרה לי את האיזון בין שני המפעלים הכי משמעותיים וחשובים בחיים שלי וגרמה לי להצליח בשניהם ביג טיים.

גם ההבנה שכסף לא קונה אושר ושאל לי לעולם לא לרדוף אחרי הרצון להתעשר, אלא לרדוף תמיד אחרי החזון להשיג משמעות ולזכור מה מייצר לי את אותה משמעות בחיים ובאמצעות זה לאזן כל הזמן בין שני העולמות.

ומה הבנתי בעצם בשנים שקדמו להקמת העסק שלי – אני כותבת לנשים, אבל היי, זה גם לכם.

  • זה שתיסעי כל יום לתל אביב שעה הלוך כל בוקר במקרה הטוב בפקקים וכך גם בערב ותעבדי מהמשרדים הכי מפוארים בעיר, בקומה הכי גבוהה שיש, זה נחמד רק בהתחלה וממש מגניב בשביל לספר לחבר’ה. אחר כך זה הופך לשגרה מתישה וגם האופן ספייס שלך נהיה אפור, קטן, מוכר וקודר. ככה זה אגב גם אצל החבר’ה שמספרים לך על שלהם. הדשא של השכן וזה. הבנתם נכון ?
  • זה שתיסעי לקריירה הנוצצת שלך כל יום מתוסכלת על זה שאת כמו עכבר שרץ אחרי הזנב של עצמו, מנסה להספיק ואת בעצם לא מגשימה את המטרות שלך אלא עובדת בשביל מישהו שמגשים את שלו ותכל’ס אפילו זמן לפילאטיס, ציפורניים, חברות, דייטים אין לך, זה לא שווה את ההקרבה.
  • זה שתוותרי על קריירה ותתפשרי בכדי לא לעבוד מהמשרד במגדל בתל אביב עם הפקקים וכל זה כי את רוצה להקים משפחה וללדת ילדים וגם לגדל אותם ואין לך איזה אבא עשיר ויוקר המחייה וכל השיט הזה, אז עדיף לוותר על קריירה ולהיות אם השנה. מתוסכלת בפיג’מה צופה באינסטגרם ומקנאה, אבל מי יגלה. זה לא שווה.
  • זה שתוותרי על הורות הכי מלאת משמעות, השקעה ואושר עם בן הזוג שלך והילדים רק בגלל שאת מקריבה את הכול למען השורה התחתונה בתלוש ויוקר המחייה ו… את בעצם תקועה בפקק ויש איזה בייביסיטר או נני שמצלצלת לספר לך שהילד עשה את הצעד הראשון, יצאה לו שן ראשונה או שהוא זכה מקום ראשון בתחרות, זה לא שווה להיות הורה אם זה ככה. הילדים שלכם לעולם לא יזכו באותה תחרות שוב וגם לא יעשו את הצעד הראשון שוב וגם… טוב הבנתם.

אז מה המתכון בעצם ולמה אני סותרת את עצמי ?

לעבוד היברידית ולאזן בין שני העולמות – קריירה וחיים פרטיים, משפחה, הורות.

נשבעת לכם שזה מתכון מנצח. אני בודקת את זה כבר 25 שנים וזה עובד וואו. אין לכם מושג כמה אני גאה ומאושרת במה שהשגתי בעזרת הנוסחה הזו. ההיברידית.

כשעבדתי מהבית זה אפשר לי להיות נוכחת שם עבור הילדים שזה אחת המתנות הגדולות שיכולתי לתת להם. כשעבדתי מהבית חסכתי מלא זמן על כל המסביב ורמת היעילות שלי הייתה מטורפת. כשעבדתי מהבית זה אפשר לי לשלב בין להכניס כביסה לעבודה, לאכול אוכל טרי ישר מהמקרר שלי, לעצור לכוס קפה מפנקת על הכורסא שלי שבה הכי כיף לי….

כשעבדתי בחוץ, במשרד, בפגישות, בכבישים, זה אפשר לי להרגיש חיה, להכיר אנשים, לפתוח את הראש, לקבל השראה, לתת השראה, להיות יצירתית, להתלבש יפה, להתאפר, לשמוע מוזיקה בפול ווליום ולצרוח את חיי בדרך אל מה שזה לא יהיה, לדבר בטלפון עם החברות שלי, להתאוורר מהילדים, מהכביסות ולשתות קפה בכוס של המשרד או בבית הקפה שאני הכי אוהבת.

קוראים לזה איזון. הבנתם? לא לוותר על אף עולם. לשלב. זה אפשרי. שוב – אם אני הצלחתי אתם יכולים גם.

לא לרדוף אחרי האושר. לחפש רק משמעות. משמעות תמצאו רק במקומות כדוגמת קהילה, משפחה, עבודה, קריירה. איפה שצריך להתאמץ. ואז יבואו רגעי אושר.

לא לרדוף אחרי העושר. כי אם תהיו עשירים מופלגים וגם אם תשחו בתוך ים של כסף, זהב ויהלומים, אם תדפקו לעצמכם את היחסים עם הילדים שלכם, אם תפסידו את השנים של לגדל אותם באמת כי אתם רודפים אחרי עוד איזה מיליון, הם יגדלו והם לא יראו אתכם ממטר. הם לא יכירו אתכם וישנאו אתכם. וגם הכסף הרב שלכם לא יקנה נחמה לנפש האבודה שתהיה לכם ולכאב העמוק שתחושו.

להעיף את התסכולים לפח. תהיו שלמים עם עצמכם. תעשו את הכי טוב שלכם בכל אחד מהעולמות – האישי וזה של הקריירה והפרנסה. אל תקשיבו לקולות מסביב. תקשיבו לקול האינטואיציה שלכם. אתם יודעים.

ותודו על זה שזכיתם לחיות בעידן שבו היקום קיבל את המתנה הזו. זה לא היה פה לפני כן. אני תמיד הייתי שונה בנוף. זה שהייתי היברידית היה רק בזכות זה שהייתי עצמאית. בשום מקום אחר כשכירה לפני 25 שנים לא היו מאפשרים לי את זה.

ושתדעו שברוב העולם, רוב האנשים לא היו ולא יהיו היברידיים. הם פשוט חיים בצד השקוף של היקום הזה. זה הגורל שלהם. לא שלכם.

אז תנצלו את האפשרות אם יש לכם איך לעשות את זה ופשוט תעשו. תבקשו מהבוס שלכם להיות היברידיים. תסבירו לו שאתם יכולות ויכולים לעשות הכול ממש טוב גם אם אתם היום עובדים מהבית וכן הילדים שם וגם אם אתם עובדים מפריז, לונדון, דובאי כי נסעתם רגע לעשות למען עצמכם בערב ובבוקר אתם משם עובדים. ותהיו חרוצים ותוכיחו שאתם פאקינג מביאים תוצאות אחרת אל תהיו היברידיים.

אני אגב, גם כשהילדים כבר גדלו ממש בוחרת להמשיך להיות היברידית.

בתמונה – נוף של עולם היברידי שלי שאני משלבת בכיף מעבר לים. צילם גל איסייב היקר.

בהצלחה

 יעל זוהר

בבואת עברך
שושלת פרק ב