מרגישים תקועים ? שואלים את עצמכם איך יוצאים קצת מהתלם?

בין אם אתם מרגישים תקועים בחיים המקצועיים שלכם או בחייכם האישיים, הנה כמה עצות בכדי למצוא את הדרך ולאוורר את התקיעות.

אני אכתוב בפניה לנשים, אבל אני מכוונת כמו תמיד לכולם.

אם את מוצאת את עצמך מרגישה תקועה בקריירה שלך או במערכות יחסים, את לא לבד.

לעתים קרובות זהו סימפטום של שחיקה – אולי ירית כל התחמושת שהייתה בך במשך כל כך הרבה זמן, עד שהתרוקנת ואיבדת את היכולת שלך למצוא השראה, מוטיבציה או הגשמה יצירתית.

אני זוכרת נקודות בחיים בהם חוויתי שחיקה אפילו בלי לדעת זאת.

לאחר שהחלטתי להיות עצמאית ולהעז לקפוץ למים הכי עמוקים וקרים שיש, עם שני תינוקות קטנים בבית, הייתי כל כך להוטה להצליח והגישה שלי הייתה להיצמד למנטרה שהכנסתי לעצמי לראש – “לנגוס יותר ממה שאפשר ללעוס וללעוס מהר ככל שניתן”, היו שנים שהמנטליות הזו של “לטחון את זה” ו”להגיד כן לכל דבר בכדי להוכיח את הערך של עצמי לעצמי” גבה ממני, מגופי ומנפשי מחיר כבד מאוד. בשלב מסוים חוויתי חרדה, אלא שלא היה לי מושג. הזנחתי חלקים בהתפתחות העצמית שלי מבלי לתת לזה את תשומת הלב הראויה.

והעניין הוא שאם את רוצה לבנות קריירה או עסק יציב ולהיות הורה משפיע ויציב לילדייך, את צריכה להיות אדם יציב.

למזלי, בחרתי במשך שנים רבות – כבר מגיל 27 בעת שהייתי אמא צעירה לשני תינוקות צמודים ובדיוק עם הקמת העסק העצמאי, ללמוד כל הזמן ולצבור המון ידע לחיים טובים ומאוזנים יותר (אולי מאחר ולאוניברסיטה מעולם לא הגעתי) ומהר מאוד פיתחתי סדרה של שינויים נפשיים והתנהגותיים שסייעו לי במשך שנים לצאת מהתלם, להתגבר על שחיקה ובכל פעם לפתח פרק חדש בקריירה שלי, הרבה מעבר למה שחלמתי אי פעם ותמיד לשאוף להשתפר כאמא וכאדם.

כמוני, גם לך יש את הכוח בתוך עצמך להתנתק, לצאת מהתלם ולחזור אליו חדשה.

אני רוצה להעניק לך כמה טיפים שיעזרו לך בעת הצורך לצאת מתסכול ולנוע קדימה:

לפעמים השגרה שאנחנו נמצאים בה יכולה פשוט להיות תחושה מתמשכת של הצפה.

וכן ייתכן שאנחנו שואלות את עצמנו מדוע אני זקוקה להפסקה כשאני צריכה להתקדם במשימה, אלא שלפעמים ניתוק קצת יכול להיות בדיוק מה שאת צריכה בכדי להטעין את הסוללות שלך ולשמור על מה שהצלחת להשיג.

תקבעי פגישה עם שמחה – תכניסי לך פגישה עם שמחה ליומן, תגיעי בזמן, אל תדלגי על זה, אל תבטלי אותה ברגע האחרון. תהיי שם, ותהיי נוכחת להזמנה הזו – לחוות שמחה ברגע הזה.

הדברים שמביאים לכל אחד מאתנו שמחה הם אישיים, קחי רגע ותחשבי מה משמח אותך, גורם לך לתחושת הגשמה עצמית, מביא ערך, או ממריץ אותך.

זה יכול להיות מוזיקה, שתילת צמחים יפים בגינה, ישיבה במרפסת או בים מול הזריחה או השקיעה עם כוס קפה או יין משובח, עריכת מסיבת ריקודי סולו, יציאה לאימון ספורט מאזן, יוגה, סרט טוב, מפגשים עם חברות זה חובה, לאפות, לברוח לעשות סקס כמו שצריך – כל דבר.

עבורי, כמה מפגישות השמחה שלי כללו כתיבת בלוג ונסיעה של שעות בכבישים מהירים, בדרכים רחוקות עם נופים משתנים, כשברקע הטלפון על שקט ומוזיקה שהיא זריקת אדרנלין עבורי בפול ווליום, כזו שחודרת מעוצמתה לכל נים בגוף ובעיקר מחוררת ומאווררת את הנשמה.

כשהתמודדתי על מכרזים ענקיים, או כשנדרשתי לפרויקטים גדולים, כאלה שנדרשה בהם אינסוף יצירתיות, מחשבה חדשה, התגברות על פחדים ויציאה מהקופסא – מפגשי השמחה האלה היו הגיים צ’יינג’ר והם ללא ספק שינו את כל התמונה. הם בוודאות הביאו להגדלת התפוקה שלי, אבל יותר מכל, שיפרו את תשומת הלב שלי ואת הביצועים שלי ואפשרו לי לחזור למסלול חדה ומפוקסת.

תקלי על העומס שלך

את תקועה? או שאת מנסה להיות הכל עבור כולם מלבד עבור עצמך? לפעמים הדרך הטובה ביותר להיפטר מתחושת ה “תקיעות” היא להסיר מהדרך שלך דברים שלא משרתים אותך, לא דואגים לך או להוסיף לדרך שלך דברים שלא הוספת מלכתחילה.

האצלת סמכויות למשל יכולה להיות אחד מהכלים החשובים ביותר כתוספת לבריאות הנפשית שלך. תנסי את זה.

כשהייתי בשיאה של הקריירה שלי ועם שלושה ילדים קטנים שהגידול שלהם היה הדבר שהיה הכי חשוב לי בעולם, ויתרתי על המון דברים בכדי שתהיה לי איכשהו היכולת הכלכלית לשלם לעוזרת בית צמודה כל יום ל 4 שעות בבוקר, שתוריד ממני את מטלות הבית הבלתי נגמרות. זה נמשך שנים והיה אחת ההחלטות הכי חכמות שלקחתי.

תסתכלי במראה הפנימית לפעמים

את מרגישה טוב בתוך הגוף שלך? את דואגת לטפח את עצמך? אם התשובה היא לא, אז תתחילי מזה. רק אם תרגישי טוב עם הבפנים האישי שלך ואז עם החיצוני, תוכלי להסיר תחושת תקיעות ותסכול ולחזור תמיד לתלם. וזה שאין לך זמן זה רק תירוץ.

מציעה לך בכדי להצליח בזה לסגל הרגלים ולהתעקש עליהם ואם אני מצליחה כבר עשרות שנים, סימן שזה אפשרי:

  • פעילות גופנית שלוש פעמים בשבוע קבוע בלי ביטולים
  • לשתות מים בכוח עד שזה נהיה הרגל – הרבה מים
  • להעדיף כמויות של ירקות ופירות על פני בצקים ופחמימות
  • לקבוע תור למספרה כל 1 בחודש ולהתפנק שם עד הקצה
  • תרכשי ידע שיאוורר לך את השגרה. אין לך זמן ללכת לקורסים אז תקראי. אין לך סבלנות לקרוא אז תצפי דרך המחשב, הטלוויזיה, הטלפון.
  • לקבוע תור לפדיקור פעם בחודש ולהתפנק שם עד הקצה. מוזמנת גם להקפיד על מניקור ומריחת לק ועל טיפול פנים מדי פעם ועל עיסוי מפנק ועל פגישה עם מנטור או פסיכולוג ואם בא לך בוטוקס או כל טיפול שיעזור לך לשפר את ההרגשה הפנימית הזו שמונעת תסכול וייאוש ועצבים ומרירות.

תמצאי חמלה לעצמך

קבלה עצמית יכולה להיות נפלאה לשיפור ההשקפה המנטלית שלנו והאושר שלנו, אך עבור רבים מאתנו, זה לא משהו שקורה בין לילה. אחת הדרכים הטובות ביותר להתחיל את המסע לקראת קבלה עצמית היא על ידי אימוץ חמלה וחסד כלפי עצמך, הפגמים שלך ואפילו טעויות העבר שלך.

כולנו סובלים מדי פעם ממחשבות שליליות ומדחפים שמביסים אותנו מבפנים, אך במקום להתעכב על מה שעשינו לא נכון או שיכולנו לעשות בצורה טובה יותר, עלינו לאמץ השקפה שאומרת שעשינו את הטוב ביותר שיכולנו ביחס לנסיבות שלנו.

שינוי מנטלי כזה יכול להוביל לאורך זמן למערכת יחסים בריאה ומאושרת יותר עם עצמנו, כזו שמניעה אותנו קדימה ועוזרת לנו להיות שבעי רצון.

לעשות דברים אחרת

לפעמים הדרך היחידה לצאת קצת מהתלם ולחזור אליו שוב, היא לעשות דברים אחרת.

לפעמים אנחנו צריכים לצאת מהמוח שלנו, מהמחשבות, מהאווירה שיש בתוכו בכדי להרגיש את הקצב של החיים שמתרחש מסביבנו ממש ולא קשור למה שמתרחש במוח שלנו. רק אז נוכל לאוורר ולשנות את המחשבות שלנו, את ההחלטות שלנו, את ההשקפה שלנו, את המציאות שלנו שזקוקה לשינוי ותקועה.

אם את נשארת יותר מדי זמן באותו מקום, כשעמוק בפנים את יודעת שאת תקועה בו, בין אם זה בעבודה או בזוגיות שכבר לא משרתת אותך, התוצאות עלולות להזיק.

בשלב מסוים זה נהיה מפחיד יותר להישאר במקום שאת נמצאת ובעצם בולמת במו ידייך את ההתפתחות והאבולוציה שלך, במקום להמר על עצמך, להיכנס אל הלא נודע, שבו את יכולה לפרוח ולגדול לאדם שאת אמורה להיות.

אני מציעה לך ליצור מרחב בחייך שיאפשר לך לשבת בשקט עם המחשבות שלך, יאפשר למוח שלך לנדוד.

צאי לטייל, תעשי מדיטציה, סעי מבלי לדעת לאן, תסתובבי קצת בלי מטרה. תבחרי כל פעילות שיכולה לעזור לשחרר את דעתך, ובכך לאפשר לך להכיר את הקצב שמלווה את חייך מסביב ושאולי פספסת אותו.

ככל שתוכלי להתחבר לקצב הזה לעתים קרובות יותר, כך סביר להניח שתבחיני כאשר הוא משתנה. השלב הבא הוא לעצור, להקשיב – ולנצל את ההזדמנות לנסות סדרה חדשה של מהלכים שיפתחו לך פתח לחיים טובים יותר.

אלה רק כמה טיפים ויש עוד המון, אבל תמיד תזכרו להתחיל מההתחלה – תשמרו על איזונים, תקפידו לחשוב תמיד חיובי ותתאמנו על זה כל יום, תזכרו שלא משנה מה קורה אתן שם בכדי לתקן ואפשר תמיד לתקן, אל תעזו להתייאש אף פעם – אז תוכלו לצאת מהתלם ולחזור אליו בגרסה משופרת של עצמכן תמיד.

בהצלחה, חג שמח

אני

הלוטוס הלבן.
כל החתיכות השבורות של העבר שלנו לא מתעופפות עם הרוח אבל אפשר ליצור מהן שריון שיגן עלינו בקרב הבא